مطالب آموزشی نگهداری و مراقبت برای مو فرفری ها

اسکرانچ مو فر و آموزش ریفرش مو

اسکرانچ مو فر و آموزش ریفرش مو و استایل کردن مو فر

اسکرانچ موی فر یا استایل کردن موی فر به‌منظور خوش حالت شدن موی فر انجام می‌شود که میزان موج‌دار شدن و فر شدن مو بستگی به بافت طبیعی مو دارد. اسکرانچ کردن مو به معنای جمع کردن موها در کف دست و فشار آن‌های به سمت کف سر است. اگر شما هم به دنبال این هستید که چگونه موهای فر را زیبا کنیم؟

باید گفت درواقع ساده‌ترین و سریعترین روش برای داشتن موهای فر نامرتب و زیبا، اسکرانچ مو فر یا ریفرش موی فر است. شما با آغشته‌سازی و و حالت‌دهی استایل مو فر با محصولات مراقبت از موی فر می‌توانید موجب خوش حالت شدن موی فر خود شوید. در ادامه این مطلب از وب سایت مرکز فر فرفری سنتر به نحوه شستن و استایل کردن موی فر، علت باز شدن فر مو و اسکرانچ موی فر می‌پردازیم.

مشاوره رایگان خدمات

اسکرانچ مو فر چیست؟

اسکرانچ مو فر چیست؟

اسکرانچ کردن مو درواقع به معنی آن است که بعد از آغشته‎‌سازی و حالت‎دهی استایل مو فر با کرم مو، موها را با دستانتان چمع کنید. سپس موها را به سمت کف سر جمع کنید و رها نمایید. پس از این کار زمان بدهید تا مو شما خشک شود. از جمله وسایل مورد نیاز برای اسکرانچ مو فر شامل مواد تقویت‌کننده مو فر مانند موس مو، حوله، ژل حالت‌دهنده مو فر مانند ژل موی کتیرا و شامپو حجم دهنده مو هستند.

روش اسکرانچ کردن مو فر بعد از حمام

مو فر پس از شستشو و آبرسانی مرتب‌ترین و زیباترین حالت خود را دارد. چراکه آب باعث تشکیل مجدد پیوندهای مولکولی مو فر خواهد شد. از آنجایی‌که مو فر شکننده و خشک است، شستشوی مداوم آن پیشنهاد نمی‌شود. بهتر است مو فر را نهایتا دو الی سه بار در هفته شستشو داد. افرادی که می‌گویند چگونه حالت موی فر را حفظ کنیم؟ با انجام روش‌های ریفرش کردن مو فر که در ادامه اشاره می‌کنیم، همیشه مو فر خوش حالت بعد از حمام خواهند داشت:

همین حالا خرید کن....

نحوه شستن و استایل کردن موی فر

ریفرش کردن مو فر یا اسکرانچ مو فر، به‌منظور مرتب کردن مارپیچ‌‌ها و کاهش وز مو فر انجام می‌شود. همچنین ریفرش کردن مو فر به درخشانی و شادابی مو کمک می‌کند. این امر می تواند با روش‌های مختلفی محقق شود که از جمله این روش‌ها عبارتند از:

استایل کردن موی فر

آب و اسکرانچ مو

مهم‌ترین و در دسترس ترین ماده برای اسکرانچ کردن مو فر، آب است. با اسپری کردن مقداری آب به مو و اسکرانچ کردن (قرار دادن مو در کف دست و فشردن آنها) مخصوصا در شرایطی که روز قبل از حالت دهنده مو فر یا ژل استفاده کرده باشید، زیبایی را به مو خود بازگردانید.

استفاده از محصولات مراقبت از موی فر

با آبرسانی و احیا مو فر، طراوت از دست رفته را به مو خود بازگردانید. مو فر خشک است و چربی و رطوبت کمی دارد. به همین دلیل باید از محصولات حاوی مرطوب‌کننده برای ساقه مو استفاده کرد. به‌‎خصوص اگر محیط زندگی شما دارای آب و هوای خشکی است باید از روغن‌ها، ژل‌های مرطوب کننده و محصولات مرطوب کننده مو بر پایه آب برای حفظ درخشش مو استفاده کنید.

با این کار اسکرانچ کردن مو فر به بهترین نحو انجام می‌شود و از خشک شدن ساقه مو جلوگیری می‌شود.

همین حالا خرید کن....
اسکرانچ کردن مو

پیچیدن مو با انگشت

مو خود را مرطوب کرده و سپس کمی از حالت دهنده مورد علاقه خود به آن بزنید. در مرحله بعد مو را مطابق بافتی که دارند دور انگشت خود بپیچید و پس از چند ثانیه رها کنید.

استفاده از حالت دهنده مو فر از روش‌های اسکرانچ مو فر

بعد از رطوبت‌رسانی به مو مقدار کمی از ژل، سرم، کرم، ماسک و… به کف دست های خود بمالید و بعد به آرامی اسکرانچ کنید.

همین حالا خرید کن....
استفاده از سنجاق مو برای استایل کردن مو فر

استفاده از سنجاق مو برای استایل کردن مو فر

موها را مرطوب کنید، سپس دور انگشت خود بپیچید و با سنجاق فیکس کنید. پس از باز کردن سنجاق ها موهای مرتبی خواهید داشت.

نحوه شستن مو فر از نکات مهم مراقبت از مو فر

اگر قرار است از مصرف سیلیکون خودداری کنید فقط 1 بار به‌عنوان آخرین بار از شامپوی سولفات‌دار استفاده کنید تا باقیمانده سیلیکون روی مو تمیز شود. برای بهتر ریفرش کردن مو فر از شامپوی ملایم و بدون سولفات استفاده کنید. چراکه این شامپوها، باعث خشکی مو نمی‌شوند.

اما اگر مو خیلی خشکی دارید از نرم کننده معمولی بدون سیلیکون استفاده کنید. بهتر است مو را هر روز نشویید و اگر عادت به شستن روزانه مو دارید ابتدا یک روز در میان به جای شامپو از نرم کننده استفاده کنید و به مرور این فاصله را زیاد کنید. بهترین راه برای شستشوی مو فر این است که یک روز مو را بشویید و در روزهای بعد فقط کمی مو را مرطوب کنید.

استفاده از نرم کننده

نرم کننده فاقد سیلیکون را در حمام و با تمرکز بر روی ساقه مو استفاده کنید. در این حین گره مو را با انگشت و یا شانه دندانه درشت باز کنید. افراد با مو فر نباید از شانه دندانه ریز استفاده کنند و یا زمانی که مو خشک است، آنها را شانه کنند. بعد از باز شدن گره‌ها، مو را که آغشته به نرم کننده است جلو بیاورید.

این کار، مو را ترغیب می‌کند تا فرم فرتری به خود بگیرد و به حالت دارترین پتانسیل خود نزدیک شود. چند دقیقه باید نرم کننده روی مو بماند و سپس با فشار آب کم، نرم کننده‌ها آبکشی شود.

حالت دهی استایل مو فر بعد از دوش

برای اینکه مو خوش حالتی داشته باشید بعد از حمام مو را در حوله میکروفایبر یا نخی ببندید تا مو خشک شود. هیچگاه از حوله معمولی برای فر مو دائم استفاده نکنید. چراکه مو بیشتر وز می‌شود.

نحوه ریفرش کردن و استایل کردن مو فر

اگر بعد از دوش مو را در حوله رها کنید تا به حالت خود خشک شود، فرم مو فر از بین می‌رود. برای ریفرش کردن مو فر زمانی که مو مرطوب است از محصولات مرطوب کننده استفاده کنید. پایه ترین و در دسترس‌ترین محصول برای ریفرش کردن مو فر، ژل مو است که الکل خشک کننده نداشته باشد. در صورتی که مو شما به رطوبت بیشتری نیاز دارد قبل از ژل، از نرم کننده مو فر استفاده کنید. سپس بعد از نرم کننده مقداری ژل به مو بزنید. مقدار دقیق این محصولات بستگی به نوع فر مو و نوع محصولاتی که می‌زنید دارد. با آزمون و خطا می‌توانید به بهترین ترکیب برسید.

خشک کردن مو فر

یکی از اولین چیزهایی که شما مو فرفری‌ها باید بدانید این است که اگر مو خود را در معرض هوای آزاد خشک کنید معمولا بهتر بنظر می‌رسند و کمتر وز می‌شوند.

اگر مو به‌طور طبیعی خشک شود محصولات مراقبتی به خوبی روی آنها جذب می‌شوند و اثر جادویی خود را بر مو به جا می‌گذارند. اما اگر این شرایط برای شما میسر نیست ابتدا رطوبت مو را با حوله میکروفایبر بگیرید. بعد از اینکه آب مو گرفته شد، با دیفیوزر مو خود را خشک کنید. استفاده از دیفیوزر بهترین راه برای ریفرش کردن مو فر است. در زمان استفاده از دیفیوزر با دمای متوسط یا پایین و سرعت باد کم، مو را خشک کنید.

جلوگیری از ماسیدن ژل روی مو

در صورتی که ژل مو بعد از استفاده بر روی مو، حالت سفت و کم‌حجمی به خود گرفت، کافیست یک قطره روغن آرگان را روی کف دست پخش کنید تا گرم شود. سپس به آرامی بر روی مو بکشید. با این کار، بدون اینکه فرم فر مو از بین برود،حالت سفت مو حذف خواهد شد. اگر می‌خواهید مو حجم بیشتری داشته باشد دست‌ها را به آرامی از زیر وارد مو کنید و ریشه مو را بلرزانید.

روتین موی فر روزانه

نحوه شستن و استایل کردن موی فر برای داشتن مو فر زیبا و خوش حالت بسیار مهم است. از این رو استفاده از محصولات مراقبت از موی فر، بهترین ترفند برای نگهداری از انواع موی فر است.

هنگام بلند شدن از خواب طبیعتا موها بهم ریخته است. از این‌رو بهتر است اسپری آب در نزدیکی خود داشته باشید تا موهای بهم ریخته را نم دار کنید. سپس مقداری کرم مو پنتن را در کف دست با چند قطره آب مخلوط کنید و به موهای خود بزنید و اسکرانچ نمایید. همچنین درصورت مشاهده گره مو می‌توانید از اسپری گره باز کن مو فر استفاده کنید.

با حرکت انگشت پیچ نیز می‌توانید بخش‌های نامرتب از مو را که فر آن باز شده، درست کنید. در انتها مقداری سرم مو فر و یا بهترین روغن برای مو فر را به مو خود بزنید. این روتین را هر روز صبح برای خوش حالت شدن موی فر انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *