بلاگ

انواع فر مو و نحوه مراقبت از آنها

انواع فر مو

فر مو انواع مختلفی نظیر فر مو درشت، ریز، سیم پیچی و ... دارد. انواع فرم مو بسیار زیبا و جذاب هستند و یک تغییر شگفت انگیز در چهره ایجاد می‌کنند. هر کدام از فر مو بافت و حالت‌های متفاوتی دارند. با این حساب اولین گام برای فر کردن شناخت انواع فر مو است. در ادامه این مطلب از سایت فرفری سنتر با ما همراه باشید تا بیشتر با انواع فر مو آشنا شوید.

انواع فر مو و نحوه مراقبت از آنها

قبل از فر کردن مو بهتر است با انواع فر مو آشنا شوید . فر مو را میتوان بر اساس سه ویژگی طبقه بندی کرد که عبارتند از:

فر طبیعی

در این حالت مو فرد به طور ذاتی فر است و بیشتر مواج است.

فر دائم

اگر مو صاف و لختی دارید ولی میخواهید در ظاهر خود تغییری دهید مو فر گزینه مناسبی است . اما قبل از انجام فر دائم باید چند نکته را در نظر بگیرید :

 • مو شما کوتاه است یا بلند ؛ اگر مو بلندی دارید و میخواهید کوتاهی انجام دهید اول مو را کوتاه و سپس فر کنید .
 • به دلیل اینکه مو با استفاده از مواد شیمیایی فر می‌شود ، امکان آسیب به مو وجود دارد. بنابراین ب یک مرکز معتبر مراجعه کنید.
 • ماندگاری این نوع فر تقریبا ۶ ماه است و پس از آن حالت خود را کم کم از دست می‌دهد و نیاز به تمدید دارد.

فر موقت

اگر تصمیم ندارید مو را فر دائم کنید ولی همچنان به مو فر علاقه‌مند هستید یا برای رفتن به مهمانی و … میخواهید در ظاهرتان تغییری ایجاد کنید میتوانید از فر موقت استفاده کنید. طریقه فر موقت به صورت زیر است:

 1. ابتدا مو را بشویید و آب اضافی مو را بگیرید.
 2. سپس از یک اسپری محافظ گرما برای جلوگیری از آسیب ناشی از گرمای سشوار برای مو استفاده کنید.
 3. سپس از یک فر کننده مو نظیر اتو مو، بابلیس و... استفاده کنید.
 4. در این مرحله مو را تقسیم بندی کنید و هر دسته را جداگانه شروع به فر کردن کنید.
 5. برای دوام بیشتر فر می‌توانید از اسپری یا تافت استفاده کنید.

در کل فر مو به دو دسته کلی فر ریز و فر درشت و زیر دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

الگوی مدل موی فر باز
 

فر باز

این مدل فر به شکل حرف لاتین S و مواج است. حالت این مدل مو در تمام ساختار مو یکدست نیست و در قسمت تاج سر صاف‌تر از قسمت‌های دیگر است و در وسط ساقه مو نیز مواج می‌شود. در این مدل، نوک مو خشک‌تر از قیمت‌های دیگر مو است. این مدل فر نیاز به تقویت کننده و مرطوب کننده دارد. حتما از محصولات مراقبتی سبک برای این نوع فر مو استفاده کنید. چراکه محصولات سنگین مو حلقه‌های مواج مو را صاف می‌کند و حالت مو را از بین میبرد. هر نوع صدمه و آسیب به فر باز که یکی از انواع فر مو است باعث می‌شود تا مو از حالت فری خارج شود.

مواد مغذی لازم برای فر باز

برای زیباتر کردن مو فر باز از مواد زیر استفاده کنید:

 • پلیمرهای سبک وزن در موس مو
 • پروتئین‌های طبیعی مانند گندم هیدرولیز شده و ابریشم تقویت کننده
 • هومکنانت گیاهی موجود در رزماری و چای سبز: این مواد باعث مرطوب و درخشان شدن هر حلقه از مو می‌شوند و علاوه بر حفظ فر باعث سلامت مو می‌شوند.

ماسک خانگی مو فر

 
مدل موی فر کلاسیک

فر کلاسیک از انواع فر مو

این نوع فر مو مانند مو فر باز به شکل حرف لاتین S است. با این تفاوت که انگار با دو انگشت سر و ته حرف s کشیده باشد. حالت این نوع مو از ریشه تا نوک مو یکنواخت و شبیه به سیم پیچ است. زمانی که این نوع مو کم آب شود یا صدمه ببیند حالت فری مو از دست می‌رود و وز می‌شود. مو فر کلاسیک که یکی از انواع فر مو است به مراقبت‌های ملایم و رطوبت متعادلی نیاز دارد. در این نوع فر، تارهای مو از ریشه تا انتهای آن حلقه حلقه می‌شود.  این مدل فر مو در صورت خشکی، تیره می‌شود و حالت وز به خود می‌گیرد.

نحوه مراقبت از انواع فر مو کلاسیک

برای مو فر کلاسیک که یکی از انواع فر مو است باید از ویتامین‌های ضروری و مهم مانند ویتامین E و B5 استفاده کنید و مو را مرطوب و براق نگهدارید. همچنین برای مراقبت از مو کلاسیک از مرطوب کننده‌های گیاهی مو استفاده کنید تا مو پرحجم‌تر دیده شود و حالت فر مو حفظ شود. یکی دیگر از راه‌های مراقبت از مو فر استفاده از پروتئین‌های طبیعی مانند گندم و ابریشم و سویا است. مرطوب کننده و مواد مغذی برای این مدل از فر دائم مو باعث تعادل فر کلاسیک می‌شود. زمانی که مارپیچ‌های این مدل از مو یکنواخت و طبیعی باشند تارهای مو درخشان و زیبا میمانند.

 
موی فر ریز

فر ریز

فر ریز که یکی از انواع فر مو است در تمام طول مو الگوی مارپیچی ریز دارد و حلقه‌های ریز این نوع مو فر گرایش به سبک وزنی دارند. در صورتی که آب کافی به این نوع فر مو نرسد ساقه مو باز می‌شود و شکل آن از دست می‌رود. در این حالت مو حالتی انبوه و کنترل نشده‌ای به خود میگیرد و الگوی نامنظم آنها باعث وزی مو می‌شود. فر ریز که از انواع فر مو است کاملا بهم پیچیده شده‌اند و به جای S شبیه Z هستند.

نحوه مراقبت از انواع مدل فر مو ریز

برای مراقبت از فر ریز که یکی از انواع فر مو است موارد زیر را رعایت کنید:

 1. استفاده از اسیدهای آمینه: اسیدهای آمینه خشکی مو فر را درمان می‌کنند و بهترین حالت و درخشانی را به مو می‌دهند. برخی از محصولات مراقبتی از مو فر دارای اسیدهای آمینه هستند و می‌توانید با استفاده از آنها درخشش مو را بیشتر کنید.
 2. پروتئین‌های ابریشم موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی: به طور کلی پروتئین‌های ابریشم در اطراف هر تار مو قرار گرفته و جلوی از دست رفتن رطوبت مو را می‌گیرد. همچنین پروتئین‌های ابریشم باعث ایجاد حالت فر مو زیباتری می‌شوند.
 3. استفاده از مرطوب کننده‌های گیاهی : مرطوب کننده‌های مناسب برای فر ریز که یکی از انواع فر مو است باید قابلیت تنفسی داشته باشند. از جمله این مرطوب کننده‌ها می‌توان به بابونه و آلوئه ورا اشاره کرد. این مرطوب کننده‌ها رطوبت را به مو برمیگردانند و حالت فری مو را از درون به بیرون حفظ می‌کنند و جلوی تولید چربی را می‌گیرند.

رطوبت کافی و تغذیه مو برای فر ریز باعث می‌شود تا مو مرتب و کنترل شده‌ای داشته باشید.

موی فر بسیار ریز

فر سیم پیچی از انواع مدل فر مو سر

تارهای این مدل از انواع فر مو از ریشه تا نوک مو به صورت زیگزاگ و شبیه حرف لاتین Z و زاویه دار است. تارهای این نوع مو مانند سیم پیچ‌‌های ریز است که باعث می‌شود قد مو تا 75 درصد از اندازه واقعی‌اش کوتاهتر به نظر برسد. این نوع فر بسیار شکننده و ظریف است. مو مدل سیم پیچی به راحتی نمی‌تواند رطوبت را جذب کند. به همین دلیل به مراقبت بیشتری نسبت به انواع فر مو نیاز دارد. محصولات مرطوب کننده برای این مدل فر باعث می‌شوند تا رطوبت روی تارهای لغزیده شوند. به همین دلیل سلامت و جذابیت این مدل فر مو را باید تامین کنید.

نحوه مراقبت از فر سیم پیچی

برای مراقبت از فر سیم پیچی از انواع کره مانند شی باتر و کره کوکوم استفاده کنید تا جلوی شکنندگی مو گرفته شود. همچنین روغن تراپی مو فر یکی از واجبات این نوع فر مو است. چراکه این نوع فر باید تغذیه شود. از محصولات گیاهی مانند آلوئه ورا، علف لیمو و دانه‌های گل آفتابگردان استفاده کنید تا سلامت مو فر سیم پیچی تامین شود. آبرسانی و روغن تراپی مو فر باعث استحکام مو سیم پیچی می‌شود.

در کل تار مو سیم پیچی، پیچ و تابی مانند روبان پهن زیگزاگی دارد و این پیچ و تاب مو را در معرض شکنندگی بیشتری قرار می‌دهند. بنابراین مو نمی‌تواند رطوبت را به اندازه کافی جذب کند. به همین دلیل فر سیم پیچی که یکی از انواع فر مو است باید آبرسانی شود.

سوالات پر تکرار

در ادامه به سوالات پر تکرار درباره انواع فر مو و نحوه مراقبت از آنها اشاره کرده‌ایم:

آیا استفاده از آب سرد برای شستشوی انواع مو فر دائم مناسب است؟

بله. برای شستشوی انواع فر مو بهتر است از آب سرد استفاده کنید. چراکه آب داغ باعث کاهش رطوبت مو سر می‌شود و کاهش رطوبت باعث وز شدن و از بین رفتن حالت مو می‌شود.

انواع مو فر را چگونه شانه کنیم؟

برای شانه کردن انواع مو فر بهتر است مو خیس باشد و به مو نرم کننده بزنید و سپس شانه کنید.

بهترین شانه برای انواع مو فر چیست؟

به دلیل اینکه نباید حالت مو فر از بین برود بهترین شانه برای مو فر، شانه دندانه درشت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *