مطالب آموزشی نگهداری و مراقبت برای مو فرفری ها

موخوره چیست و 10 روش درمان قطعی آن

موخوره و روش های درمان آن

موخوره یا دو شاخه شدن انتهای موها یکی از مشکلات و آسیب‌های فیزیکی یا شیمیایی به موهاست که اغلب در بانوان شایع‌تر می‌باشد. در نتیجه این آسیب به موها، لایه محافظ مو در فیبرهای انتهای از بین رفته و قسمت انتهایی مو شکننده و چند شاخه‌ای می‌شود. بسیاری از افراد به علت موخوره امکان بلند کردن موهایشان را ندارند و از این موضوع رنج می‌برند. بسیاری نیز علی‌رغم رعایت موارد مراقبت از مو فر گاها دچار موخوره شده‌اند.

با مشاهده عکس موخوره مو و مقایسه با انتهای مو خود می‌توانید از این آسیب در موهایتان باخبر شوید. در این حالت سوالات همه بانوانی که به این آسیب دچار می‌شوند این است که علت موخوره کمبود کدام ویتامین است؟ اگر موخوره را کوتاه نکنیم چه میشود؟ و از همه مهم‌تر درمان موخوره چیست؟

از این‌رو ما در ادامه این مطلب از وب سایت مرکز فر فرفری سنتر ضمن اشاره به اینکه علت موخوره چیست، شما را با روش‌های درمان موخوره آشنا می‌کنیم. بنابراین برای فهمیدن علت و روش های جلوگیری از موخوره تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان خدمات

موخوره چیست؟

واژه‌ی موخوره (Trichptylosis) همانند آنچه از نامش پیداست به معنای خوردن مو می‌باشد. در واقع این اتفاق می‌تواند موهای شما را به تدریج از بین ببرد. ضمن آنکه این عارضه از نوک مو شروع شده و تا ریشه مو حرکت کرده و از رشد مو جلوگیری می‌کند. در نتیجه موخوره می‌تواند شادابی، زیبایی و درخشندگی موهای شما را در ظاهر از بین ببرد و باعث ایجاد وز مو فر شود.

در واقع موخوره نوعی آسیب است که با شکستن موها آغاز می‌شود. طی این عارضه نوک ساقه موها دو یا چند شاخه می‌شوند و به سوی ریشه جلو می‌روند.

علت موخوره چیست

علت موخوره چیست؟

بسیاری از دختران جوان و بانوانی که دچار موخوره می‌شوند، به این پرسش برخورده‌اند که در اصل علت موخوره چیست؟ کمبود آمینواسیدهایی مثل سیستئین و متیونین و دیگر مواد مغذی، باعث ترک خوردگی سلول‌های فولیکول مو و ایجاد حالت چند شاخه می‌شوند. از طرفی گرمای بیش از حد و استفاده از رنگ مو و لایت مو فر زیاد نیز می‌توانند باعث ایجاد موخوره شوند. هنگامی که موهای شما بیش از حد خشک گردند، درصد دو یا چند شاخه شدن پایین تارهای مو بالا می‌رود. در نتیجه این اتفاق موخوره رخ می‌دهد و نوک موها خرد، وز و بی‌جان خواهند شد.

در این شرایط ناخوشایند، بسیاری از بانوان به این پرسش برمی‌خورند که درمان موخوره چیست؟ پیش از رفتن به سراغ درمان موخوره بهتر است با علت ایجاد این عارضه آشنا شوید:

  • روش اشتباه خشک کردن مو فر و ضاف
  • آغاز سن یائسگی
  • رنگ مو و دکلره بیش از حد
  • مصرف برخی داروها
  •  اشتباه شانه کردن مو و عدم استفاده از شانه چوبی
  • استفاده از وسایل حالت‌دهنده برقی نظیر اتو مو و سشوار

روش های از بین بردن و درمان موخوره چیست؟

گفته می‌شود تنها راه درمان موخوره، کوتاه کردن مو است. برخی افراد نیز ذاتا به دلیل داشتن موهایی مستعد موخوره نمی‌توانند از حد مشخصی بیشتر موهای خود را بلند کنند. در ادامه به روش‌هایی برای حفظ سلامت موها و از بین بردن موخوره اشاره خواهیم کرد:

عوض کردون روتین حمام برای درمان موخوره

عوض کردن روتین داخل حمام

اگر عادت دارید هربار در حمام موهایتان را با مقدار فراوانی شامپو و آب گرم بشویید و لزومی به استفاده از نرم کننده مو فر یا صاف نمی‌بینید، نباید از بوجود آمدن موخوره تعجب کنید. شامپو نوعی مواد شیمیایی است که علاوه‌بر از بین بردن آلودگی، چربی طبیعی مو را نیز نابود می‌کند. از این‌رو برای جبران این چربی ضروری جهت انعطاف موها باید از نرم‌کننده استفاده کنید و از روش آبرسانی، به جلوگیری و درمان موخوره کمک کنید. استفاده از آب گرم نیز سبب خشک کردن ساختار مو و آسیب فراوان خواهد شد. از طرفی توجه به روتین موی فر بعد از حمام نیز مهم است.

عدم تکان دادن محکم حوله برای جلوگیری از موخوره

عدم تکان دادن محکم حوله

بعد از بیرون آمدن از حمام و در زمان خشک کردن موها نباید برای تسریع این روند، موهایتان را با حوله محکم عقب و جلو بکشید. در این حالت موها بسیار آسیب خواهند دید و درصورتی که مقداری موخوره در نوک موها بوده باشد با این حرکت بیشتر شده و بالاتر نیز خواهد رفت. برای گرفتن آب موها نیازی به این حرکات نیست و کافیست تنها حوله میکروفایبر مو را روی موهایتان بگذارید و آرام فشار دهید.

استفاده از ماسک مو

یکی از راهکارهای درمان موقت موخوره، استفاده از ماسک مو است. استفاده از ماسک مو بدون سولفات هفته‌ای دو تا سه بار و شستشوی موها بعد از آن می‌تواند موجب بهبود آبرسانی و جلوگیری از موخوره شود. برخی از ماسک‌ها مناسب بعد از حمام هستند و باید روی موهای نم‌دار استفاده شوند و نیازی به شستشو نیز ندارند. درصورتی که موهایی مستعد موخوره دارید بهتر است از ماسک‌های بیرون از حمام هم استفاده کنید تا نتیجه بهتری دریافت کنید.

خودداری از شانه کردن موهای خیس

یکی از روش‌های جلوگیری از ایجاد موخوره‌های ببشتر، شانه نکردن موهای خیس است. ممکن است برخی بگویند اگر موهایمان را داخل حمام و یا بعد از آن شانه نکنیم، گره می‌خورند. در این حالت به شما استفاده از اسپری گره باز کن مو فر و شانه دندانه درشت را پیشنهاد می‌کنیم. درصورتی که موهای صافی نیز دارید بهتر است.

روش درست سشوار کشیدن برای جلوگیری از موخوره

روش درست سشوار کشیدن برای جلوگیری از موخوره

درصورتی که به دنبال درمان موخوره هستید باید روش استفاده صحیح از سشوار را بدانید تا موخوره‌ها مجددا ایجاد و یا بیشتر نشوند.

موها را صد درصد خشک نکنید

برای داشتن موهای سالم باید همیشه مقداری رطوبت برای موها باقی بماند. از این‌رو پیشنهاد می‌شود زمانی که موها 60 تا 90 درصد خشک شدند، از خشک کردن مو با سشوار بپرهیزید. با این کار می‌توانید ریسک ایجاد موخوره را کم کنید.

روی ساقه و میانه مو تمرکز کنید

به جای قرار دادن تمرکز باد سشوار روی قسمت انتهایی و نوک مو که مستعد موخوره است بگذارید، بهتر است باد سشوار را روی ریشه و قسمت میانی موها تنظیم کنید. حتی می‌توانید قسمت انتهایی مو را بگذارید به حال خود تا خشک شوند. از طرفی رعایت فاصله مناسب سشوار از موها و استفاده از دیسپانسر مو نیز می‌تواند در کاهش خطرات ناشی از حرارت به موها جلوگیری کند.

از باد سرد استفاده کنید

برای خشک کردن موها با سشوار بهتر است از باد سرد سشوار استفاده کنید تا رطوبت بدست آمده بواسطه نرم کننده و ماسک مو از بین نرود.

روش های درمان موخوره شدید

در بخش قبل به روش‌هایی برای درمان موخوره اشاره شد. در ادامه قصد داریم به سراغ راهکارهایی هرچند ناخوشایند برای درمان موخوره شدیدی بپردازیم:

درمان موخوره با کوتاهی

واقعیت این است که درمان قطعی موخوره، کوتاهی مو است. بعد از کوتاهی بخش‌های موخوره نیز باید برای پیشگیری از اتفاق مجددا، هر شش هفته یکبار نوک موها را کوتاه کنید تا خشکی در شرف موخوره، فرصتی برای بالا رفتن پیدا نکند. با این روش موها علاوه بر سالم شدن نظمی خاص خواهند گرفت. کوتاهی مو فر و صاف باید با استفاده از قیچی انجام گیرد. استفاده از شمع برای کوتاهی نمی‌تواند ریسک موخوره مجدد را پایین بیاورد و هیچ علت علمی برای این حرف وجود ندارد؛ حتی احتمال دارد این روش سبب افزایش موخوره نیز شود.

درست است که تنها روش موجود برای درمان قطعی موخوره کوتاهی مو است، اما در ادامه به روش‌هایی برای جلوگیری از ایجاد موخوره اشاره می‌کنیم؛

درمان موخوره با روش کراتینه

درمان موخوره با روش کراتینه

کراتینه مو فر یکی از روش‌هایی است که به دلیل پوشاندن موهای وز، مستعد موخوره و حالت دار با یک لایه پروتئین کراتین سبب افزایش انعطاف مو شده و از ایجاد موخوره به شدت جلوگیری می‌کند. البته برای دریافت بهترین نتیجه برای کراتینه مو فر و حالت دار بهتر است به سراغ مراکزی با مواد باکیفیت بروید و ترجیحا پیش از اینکار موخورهای قبلی را کوتاه نمایید.

کمک به درمان موخوره با روغن های تقویتی

 

کمک به درمان موخوره با روغن های تقویتی

در کنار همه روش‌های مراقبتی، استفاده از روغن‌های تقویتی مثل روغن بادام شیرین، روغن آرگان، نارگیل و کنجد می‌تواند به درمان موخوره کمک بزرگی کند. بهترین روغن برای مو فر و خشک ضمن رطوبت‌رسانی به موها، سبب تغذیه مو با مواد مغذی شده و به مرور ظاهری سالم‌تر و زیباتر به موها می‌بخشند.

توجه به جنس روبالشی

به دلیل بهم ریختگی، شکستگی و گره موها در زمان خواب، بهتر است جنس روبالشتی شما نرم و ابریشمی باشد. استفاده از رو بالشی ساتن، به دلیل ساختار لطیف و نرم از بهم ریختگی و گره مو جلوگیری کرده و نمی‌گذارد موها دچار خشکی و به دنبال آن موخوره شوند.

علت موخوره کمبود کدام ویتامین است؟

کمبود ویتامین‌هایی نظیر E و A سبب خشکی و شکنندگی موها و در نتیجه موخوره خواهند شد.

اگر موخوره را کوتاه نکنیم چه میشود؟

درصورت عدم کوتاهی مو بعد از مشاهده این عارضه، ریشه مو تضعیف شده و ریزش مو افزایش میابد. بعلاوه با تضعیف ریشه مو، رنگ مو کدرتر شده و موها ظاهری نامرتب خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *